X
تبلیغات
زولا


افغان دانلود

نظر سنجی


ارتباط با هنرمندان

مجید شبخیز
Line ID: vahidpo
-------------
تلگرام مرتضی تندر
@mortezatondar
--------------
محل آیدی شما
Line ID:  0000
---------------


تبلیغات شما
1394/01/18 ساعت 14:42 نظر بدهید
نویسنده: حسن ترکمنی hassan_turkmani@


هر قوم افغانستان لباس مخصوص خود را دارند و تا حدودی در پوشیدن و گسترش آن همت می گمارند که گمان می رود در این کار پشتونها پیشقدم باشند چون در هر کجا باشد ، همان لباس ملی خود را می پوشند. ولی اقوام دیگر این تعصب را ندارند و در هر محیط که رفته اند رنگ همان محیط را به خود گرفته است.

لباس مردم پشتون:
مردان پشتون پیراهن ،تنبان ،لنگی ،چپلی و پتو می پوشند. زنانشان پیراهن ، تنبان فراخ و چادر و پیزار می پوشند . جز معدودی از پشتونهایی که در شهر زندگی می کنند بقیه در هر کجا این یونیفورم را حفظ کرده اند و به آن افتخار می کنند.
لباس مردم هزاره:
مردان هزاره برک می پوشند و کلاه سر می کنند، زنانشان پیراهن ، تنبان و چادر دارند. این قاعده فقط در مناطق مرزی حاکم است. به محض اینکه از آن محدوده خارج شوند ،تغییر لباس می دند . هزاره های نواحی شمال کاملا تغییر لباس داده بسیاریشان برک را نمی شناسد.
لباس مردم ترکمن- ازبک:
پیراهن و تنبان گویچه ،‌ شلوار، چپن قاتمه و موزه و مسی است ، ولی امروزه تغییراتی به وجود آمده جوانان مسی نمی پوشند. تمام نواحی شمال تحت تاثیر لباس ازبک ها قرار گرفته چپن ، جیلک و گوبچه می پوشند، زنان نواحی شمل چادر سر می کنند و این قاعده عمومیت دارد . زنان ترکمن لباس مخصوص دارند.
لباس مردم هرات :
لباس مردم هرات پیراهن ، تنبان ، آسکت و لنگی است. تنبان خیلی فراخ و چین دار می پوشند. زنان و دختران در تمامی نقاط افغانستان لباسهای شوخ و گلدار می پوشند ولیمردان لباس ساده را خوش دارند. فقط گاهی بچه ها هوس لباسهای شوخ می کنند که آن هم خیلی کم است.
لباس مردم شهر :
شهری ها نظر به موقعیت اجتماعی مردم لباس می پوشند ، در شهر کابل که پایتخت کشور است بیشتر لباسهای اروپایی به چشم می خورد ، مردان کرتی و پطلون می پوشند و زنان دامن و تعدادی هم پطلون که این فرم بیشتر در بین تحصیل کرده ها عمومیت دارد . لباس تمام مامورین دولتی در تمام شهرها و حتی روستاها دریشی(کرتی و پطلون) است ولی مردم غیر دولتی که شغل آزاد دارند حتی در شهرها لباس محلی خود را می پوشند.

  

فرهنگ لباس پوشی در ولایات و مناطق مختلف افغانستان متفاوت میباشد و مردم هر ولایت نظر به رسم و رواج خود لباسهای محلی با دیزاین های متفاوت استفاده میکنند که بعضاً کاملاً از هم متفاوت میباشد؛ اما در این اواخر این فرهنگ مورد تهاجم کشورهای همسایه و سایر کشورها قرار دارد.
یکی از ولایاتی که لباسهای محلی آن با طرز خاص طرح میگردد، پکتیا است. فرهنگ لباس پوشی در این شهر نسبت به ولایات دیگر خیلی ها متفاوت است.

در گذشته ها لباس قشر اناث در حدود ده الی پانزده متر پیراهن و پنج الی هشت متر تنبان و در حدود پنج متر چادر شان بود و بیشتر از لونگ (یکنوع گیاهی که به فارسی آنرا میخک میگویند خوشبو میباشد) مهره، تار زری به خاطر مزین ساختن لباسهای خویش استفاده میکردند و پیراهن شان به شکل کمرچین، تنبان گیبی بود؛ اما در این اواخر تغییرات زیادی به وجود آمده و زنان بزرگسال از پیراهن کمرچین ولی کمتر از اندازه سابق یعنی در حدود سه متر میباشد استفاده میکنند و دختران جوان از پیراهن های دامن اریب و چادر های گاج، استفاده میکنند. قشر ذکور از پیراهن کمرچین، تنبانهای گیبی، واسکتهای ائینه دوزی، کلاه های قرص زری بلند که در آن دستار را بسته میکنند استفاده مینمایند.
اما در بعضی از ولایات استفاده از لباسهای محلی نظر به شرایط و تحولات اجتماعی در گذشته فرق نموده است. یکی از این ولایات ولایت نورستان میباشد. بعد از اینکه در زمان امیر عبدالرحمن خان رو به اسلام آوردند دیگر از لباسهای پیش از دوره اسلا م استفاده نکردند.

بعد از اینکه مردم این ولایت رو به اسلام آوردند فرهنگ لباس پوشی در آنجا تغییر نمود، پیراهن قشر اناث نسبت به سابق که از لباسهای کوتاه استفاده میشد درازتر گردید و از تنبان استفاده میکنند، البته از پیراهن های کمرچین که در حدود شش متر میباشد و از چادری های در حدود دو متر استفاده میکنند و مردان از پیراهن و تنبان و چپن های دست دوزی شده و کلاه های پکول استفاده میکنند. مردم سمت شمال کشور نیز دارای خصوصیات منحصر به خود می باشند که در فصلهای مختلف سال لباس خاص مطابق آب و هوا را انتخاب میکنند.

زنان بدخشان بیشتر از پیراهن های کمرچین، دامن وریب و تنبان های گیبی (دهان پاچه تنبان کف دار است و دارای چین های زیاد میباشد و به طرف بالا چین ها ادامه دارد) تکه های کتان گلدار و چادرهای کتانی استفاده میکنند و قشر ذکور از پیراهن تنبان، لنگی، کلاه های دست دوزی، قاقمه (نوعی جیلک از تکه پشمی با دیزاین خاص) چپن و یا جیلک که حالا رئیس دولت نیز به تن میکند استفاده میکنند.نظرات ثبت شده شما درباره این مطلب (0)
آخرین عناوین
موضوعات
برچسب ها

FreeCurrencyRates.com
آهنگ هایتان را سرچ کنید

بازدیدکنندگان: 1360561


افغان دانلود مسئول محتوای سایتهای دیگر نیست .:. کپی مطالب با ذکر منبع آزاد است