افغان دانلود

نظر سنجی


ارتباط با هنرمندان

مجید شبخیز
Line ID: vahidpo
-------------
تلگرام مرتضی تندر
@mortezatondar
--------------
محل آیدی شما
Line ID:  0000
---------------


تبلیغات شما

غزنی پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال 2013

AFDL

کد تصاویر زیبا از غزنی برای سایتها و وبلاگهای افغانستانی
غزنی یا غزنین یا غزنه نام یکی از ولایتهای شرقی افغانستان است، اقوام این ولایت را پشتون، هزاره، تاجیک و دیگر اقلیت های همچون ازبک، قزل باش و هندو تشکیل میدهد. جمیعت این شهر ۱۴۰۰۰۰ نفر و در ارتفاع ۲۲۱۹ متری از سطح دریا قرار دارد. این شهر مرکز ولایت غزنی است.

ولایت غزنی

 ساکنان شهر غزنی را «غزنوی» و در گویش عامه «غزنیچی» می‌نامند. در پیرامون غزنی آرامگاه‌های چند تن از شاعران و دانشمندان ازجمله آرامگاه ابوریحان بیرونی واقع شده‌است. ویرانه‌های غزنهٔ کهن، یعنی پایتخت دودمان غزنویان، در شمال شرقی این شهر به فاصلهٔ پنج کیلومتری از آن قرار دارد. غزنی همچنین به داشتن مناره‌های ستاره شکلی از سده دوازدهم میلادی مشهور است. این مناره‌ها باقیماندهٔ مسجد بهرام‌شاه هستند. اطراف این مناره‌ها با طرح‌های هندسی و با آیات قرآن با خط کوفی مزین بوده‌است. قسمت گنبد آنها خراب شده‌است. بر اساس تصویب اجلاس سال ۲۰۰۷ وزیران فرهنگ کشورهای اسلامی، غزنی پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال ۲۰۱۳ خواهد بود

بیش از ۷۰ درصد مردم این شهر فارسی‌زبانند و ترکیب جمعیتی شهر غزنین شامل ۵۰٪ تاجیک ٬ ۲۵٪ پشتون ٬ ۲۰٪ هزاره و ۵٪ هندو می‌باشد.

تاریخچه ولایت غزنی


غزنین ولایتی مشهور در زابلستان و پایتخت غزنویان بودکه در جنوب غرب پایتخت بین شاهراه عمومی کابل قندهار در حدود ۱۴۵ کیلومتری کابل پایتخت قرار دارد. غزنی یکی از مهمترین مراکز دین بودا در منطقه آسیای مرکزی در قرن هفتم میلادی بوده‌است. باستان شناسان در خاک برداری‌های خود در غزنی آثاری زیادی را نشان دهنده رسوم آداب بودایی و هندو است کشف کرده‌اند. فوندکیستان و تپه سردار دو مکان‌های مهمی بجاه مانده از این دوره هستند که نماینگر فرهنگ‌ها و دین‌های است که از هندوستان به این به سرزمین آورده شده بودند.

بر طبق گفته های کلادیوس بطلیموس دانای رومی- یونانی مقیم مصر غزنی در عهد باستان یک بازار کوچک بود. در قرن ششم قبل از میلاد سیروس دوم؛پادشاه وقت خاندان هخامنشی غزنی را تصرف کرده و آن را شامل قلمرو امپراتوری پارس کرد.

تا قرن هفتم میلادی غزنی یکی از مراکز بوادیی در آسایی مرکزی بود. با ورد ارتش اعراب مسلمان در منطقه مردم این شهر به اسلام دعوت شدند. اما مخالفت ها با دین جدید باعث شد تا یقوب لیث صفاری از زرنج این شهر را به زور تصرف و قوانین اسلام را در آنجا حاکم کند. غزنی در سال ۳۴۱ هجری شمسی به عنوان پایتخت سلسله غزنویان انتخاب شد. در قرن ۱۱ میلادی غزنی یکی از مهم ترین مراکز فرهنگی ادبی پارسی در منطقه بود. علاقه ادبی سلطان محمود غزنویی باعث شده بود تا بسیاری از شاعران و فیلسوفان پارسی در دربار او مشغول باشند.

غزنه از پیش از اسلام مرکز زابلستان بوده و مردم آن از آغاز ایرانی‌تبار بوده‌اند. زابلستان در شاهنامه فردوسی به عنوان کانون پهلوانان از اهمیت زیادی برخوردار است.

غزنه از دوران پس از اسلام نیز شهری بزرگ در خراسان بوده، و از جملهٔ آبادترین و زیباترین شهرهای آسیا به شمار می‌آمده‌است. این شهر هزار باب مدرسه داشته است، و مرکز تجمع دانشمندان بسیاری مانند ابوریحان بیرونی، فردوسی، ابوالفضل بیهقی، عبدالحی گردیزی، سنایی، مسعود سعد سلمان، عنصری و فرخی سیستانی بوده‌است.

غزنی پایتخت سلطنت غزنویان در سال‌های (۱۱۸۷-۹۷۵ میلادی) بود و سلطان محمود غزنوی سال‌ها در آبادی و گسترش آن کوشید. در دهه‌های نخست سده یازده میلادی غزنی مهم‌ترین کانون ادبیات فارسی بود و این نتیجه کوشش‌های سلطان محمود غزنوی بود که انجمنی از دانشوران، فیلسوفان و شاعران را به گرد تختگاه خود گرد هم آورده‌بود.

در جنگ‌هایی که میان افغان‌ها و انگلستان در سال‌های ۱۸۴۲ – ۱۸۳۸ میلادی واقع شد، غزنی به تصرف انگلیسی‌ها درآمده بود.

 این ولایت شمال ۱۴ ولسوالی بوده که هر یک نامهای آن ولسوالی جغتو، ولسوالی ناوُر، ولسوالی اَجرِستان، ولسوالی مالستان، ولسوالی جاغوری،ولسوالی مُقُر، ولسوالی غزنی، ولسوالی ناوه، ولسوالی آب‌بند، ولسوالی گیرو، ولسوالی قره‌باغ، ولسوالی اَندَر، ولسوالی ده‌یک، ولسوالی زَنه‌خان، ولسوالی گیلان و ولسوالی خواجه عمری میباشد.

جغرافیای ولایت غزنی

شهر غزنی در شمال ولایت غزنی قرار دارد. این شهر مانند مانند اکثر مناطق افغانستان در محصار کوه ها بوده و داری آب و هوای خیلی گرم در تابستان و خیلی سرد در زمستان می باشد.

وضعیت اقلیم و آب و هوای ولایت غزنی

وضعیت آب و هوای این شهر، در زمستان سرد و در تابستان ها خوش آب و هوا است.

فرهنگ غزنی

شهر غزنی دارای ۳۹ مکتب دولتی و ۱۱ مکتب خصوصی برای آموزشی محصلین ثانوی دارد.بر طبق آمار وزارت معارف غزنی داری ۵۹۹۶۰ محصل ثانویه می باشد که ۱۳۸۸۶ نفر از آنها را دختران تشکیل می دهند. دانشگاه غزنی در سال ۱۳۸۸ راه اندازی شد که در آن رشته های؛تربیت معلم؛کشاورزی و طب تدریس می شود. در سال ۲۰۱۰ ایالات متحده با راه اندازی یک کتابخانه عمومی دسترسی به اطلاعات را در این شهر برای مردم آسان تر کرد.

مکان های تاریخی ولایت غزنی

ارگ غزنی
مناره‌های غزنی
قصر سلطان مسعود غزنوی
مقبرهٔ سبکتگین، بنیان‌گذار دودمان غزنوی
مقبرهٔ سلطان محمود غزنوی
مقبرهٔ سنایی غزنوی
تپه سردار
مکانهای دیدنی دورهٔ غزنوی:

باغ پیروزی: باغی که محل نشاط و شراب و هم چنین انجام تشریفات رسمی زمان غزنویان، خصوصاً سلطان مسعود غزنوی بوده‌است. مقبرهٔ سلطان محمود نیز بر طبق وصیت خودش در آن باغ است.
باغ صدهزار یا باغ صدهزاره
باغ محمودی: باغی که در زمان سلاطین غزنوی محل نشاط و شراب آنان بوده‌است.
باغ هزاردرخت: باغی ساختهٔ سلطان محمود.
حکیم سنایی در حدیقةالحقیقه غزنی را این‌گونه وصف کرده‌است:

عرصهٔ مملکت چو باغ بهشت مشک اذفر سرشته با گل و خشت
خاک مملکت شده کافور چشم بد باد ازین حوالی دور
گر ببینی تو ملکت غزنین باز نشناسی از بهشت برین

امنیت ولایت غزنی

شهر غزنی یکی از شهرهای نسبتا خطرناک در جنوب این کشور می باشد.گروه های تروریستی مانند طالبان نفوذ زیادی در این شهر و ولسوالی های پشتو نشین این ولایت دارد.بستن شدن مدارس؛شیلک راکت بر روی خانه های مسکونی و حملات بر روی افراد نظامی اتفاقاتی هستند که هر از چند وقتی در این شهر و ولسوالی های اطراف آن رخ می دهد.

منبع : کابلی هاوبلاگ آقای قنبر علی تابش (اطلاعات مفید درباره غزنی)

.:افغان دانلود وبلاگی برای افغانا:.


آخرین عناوین
موضوعات
برچسب ها

FreeCurrencyRates.com
آهنگ هایتان را سرچ کنید

بازدیدکنندگان: 1364203


افغان دانلود مسئول محتوای سایتهای دیگر نیست .:. کپی مطالب با ذکر منبع آزاد است